Aanleg bouwweg in natuurgebied met slecht draagkrachtige ondergrond
Project
Voor de bouw van vier windmolens in natuurgebied ’t Broek (bij knooppunt Deil) was een bouwweg nodig. Deze bouwweg is vereist voor zwaar bouwverkeer, de aanvoer van grote onderdelen van de windmolens en het toekomstige onderhoud. Omdat de weg in een natuurgebied ligt, is gekozen voor een niet-verharde uitvoering (zonder asfalt), zodat de weg beter aansluit bij het landschap en de uitstraling van het gebied.
De ondergrond in het natuurgebied is drassig en heeft een lage draagkracht. Bij een traditionele opbouw met zand en puin bestaat het risico dat de constructie wegzakt of vervormt, doordat lagen zich kunnen mengen en de ondergrond onvoldoende steun biedt. Daarom is een geotechnische constructie toegepast om zetting en instabiliteit te voorkomen en de weg geschikt te maken voor zware belastingen.
Voordelen en nadelen t.o.v. andere oplossingen
Voordelen
- stabiele wegconstructie op lage draagkrachtige ondergrond
- beperking van vermenging van lagen en daarmee minder verzakkingsrisico
- geschikt voor zwaar transport zonder asfalt (passend bij natuurgebied)
Nadeel
- vraagt om nauwkeurige aanleg en goede uitvoering van de laagopbouw
Ontwerp
In de wegopbouw zijn twee typen geokunststoffen toegepast:
- Nonwoven geotextiel als scheidingslaag tussen de ondergrond en het ophoogzand
- Triaxiaal geogrid tussen de zandlaag en de puinlaag
Het geotextiel voorkomt dat fijne ondergronddeeltjes in het zand terechtkomen en houdt de lagen gescheiden. Het geogrid zorgt voor opsluiting van het puin, waardoor de constructie stijver en stabieler wordt.
De inzet van geokunststoffen was nodig om op een slappe, natte ondergrond toch een stabiele weg te kunnen realiseren zonder dat de weg snel verzakt. Door de scheidingsfunctie van het geotextiel en de wapening/stabilisatie door het geogrid wordt de belasting beter verdeeld en neemt de afschuifweerstand toe. Hierdoor kan de weg het zware bouwverkeer dragen en blijft de constructie beter intact.
Paalmatras Reeuwijk
Paalmatras Reeuwijk Plaats Reeuwijk,...
Tijdelijke bescherming zeewering in Wijk aan Zee
Tijdlijke bescherming zeewering in...
Gewapende grondconstructies in de Buitenring Parkstad Limburg
Gewapende grondconstructies in de...


